Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze 2022

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí se uskuteční v sobotu 26.11.2022.
Do konce záři bylo možné zasílat tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro největší Vánoční trhy na Staroměstském náměstí.
Do centra metropole letos přijede vánoční strom z Ústeckého kraje. Do výšky zhruba pětadvaceti metrů rostl 58 let. Smrk vzešel z šestadvaceti tipů, které zaslala veřejnost po výzvě organizátora pražských trhů, společnosti Taiko. Tip na vítěze do Prahy dorazí z malé vesnice nedaleko České Kamenice. Kácení, převoz a následné zdobení bude již tradičně v režii společnosti Technologie hlavního města Prahy. Smrk ztepilý roste na obecním pozemku.
Do soutěže Hledá se strom ho přihlásil majitel blízkého domu z důvodu bezpečnosti. Jehličnan dosáhl již odhadem nejméně pětadvaceti metrů a majitel se obává, že by mohl spadnout. „Strom sázel táta, když se narodila moje sestra, takže stáří víme přesně, bylo to před 58 lety. Protože je krásný napadlo nás s dcerou Valerií, že by byl hezký na Staromák,“ upřesňuje Petr Kubica. Smrk už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku.
Společnost Technologie hlavního města Prahy bude letos vánoční strom na Staroměstské náměstí zajišťovat už třetím rokem. „Na základě víceleté zkušenosti už víme, že se jedná o logisticky velmi náročnou akci. Jsme ale zároveň rádi, že máme tu čest se na ní podílet a je to jeden z nejprestižnějších úkolů pro naši společnost. Když pak strom poprvé rozsvítíme a pozorujeme rozzářené oči kolemjdoucích, víme, že to za to stálo za tu snahu několika desítek našich lidí a partnerů,“ říká Tomáš Jílek, předseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy.
Strom bude pokácen v neděli 20. listopadu. V noci z 21. na 22. listopadu ho organizátoři postaví na Staroměstském náměstí. Poprvé ho uvidí svítit návštěvníci trhů v sobotu 26. listopadu 2022.
Letošní Vánoční trhy v centru Prahy potrvají do 6. ledna 2023.