Vánoční program ČT art - vánoční koncerty a premiéry oceňovaných filmů

Vánoční program ČT art začíná už s druhým adventem. Vysílání nabídne vánoční koncerty, premiéry oceňovaných filmů i dokumenty o výjimečných osobnostech a událostech. Kulturní stanice také připomene deset let od úmrtí dramatika, disidenta a prvního českého prezidenta Václava Havla.
Šest dní před Štědrým dnem uplyne deset let, kdy zemřel Václav Havel. Ve stejný den si mohou diváci připomenout legendární záznam představení Audience z Činoherního klubu z devadesátého roku. O den dříve se ve vysílání objeví od své premiéry poprvé sestřih koncertu z velkého sálu Lucerny, který byl tehdy narychlo uspořádán jako Pocta Václavu Havlovi. V neposlední řadě uvede ČT art 16. prosince koprodukční dokument Umění disentu kombinující české a zahraniční, mnohdy dosud neviděné archivní materiály.
Mezi další osobnosti, které kulturní stanice o vánočním čase připomene, patří skladatel Bohuslav Martinů (dvě z Šesti symfonií Bohuslava Martinů), herec Leonardo DiCaprio (Leonardo DiCaprio, nejžádanější celebrita), šansoniér Charles Aznavour (Aznavour a jeho svět), herec Burt Reynolds (Já, Burt Reynolds) nebo hudební skupina ABBA (ABBA: vítěz bere vše).
Ani letos nebudou chybět nejrůznější koncerty a hudební pořady. Už ve středu 15. prosince provede Ondřej Havelka dějinami československé jazzu a swingu v dokumentu My tancujem swing. Sting zazpívá v katedrále v Durhamu, Jan Smigmator vystoupí v Jablonci nad Nisou, Janek Ledecký bude plnit sliby v Baru Svět, Luciana Pavarottiho připomene třicet let starý záznam z londýnského Hyde Parku a rocker Rod Stewart zahraje v Royal Albert Hall. A chybět nebudou ani sváteční koncerty včetně tradičního vystoupení z Valdštejnského paláce, Kouzelné Rybovky Matěje Formana, vánočních pastorel Jonase Kaufmanna nebo Novoročního koncertu České filharmonie.
Z divadelního a operního světa potěší diváky ČT art galakoncert z milánské La Scaly Velké okamžiky tance, Orfeus v podsvětí z loňského Salcburského hudebního festivalu nebo Othello s Laurencem Fishburnem v titulní roli. V pátek 17. prosince se rozhodne o vítězi letošní mezinárodní soutěže Virtuosos. A zklidnění přinese v době svátků na obrazovky také esejistická trilogie Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Nayoyqatsi.

Zdroj: 
https://www.ceskatelevize.cz/